The Team Spirit Tournament team

Having spent many hours at Tournaments as a competitor, coach and official it was not hard to think of a name for our team - Team Spirit.

Tournaments are a place to test the courage of every competitor. Be it in sparring, patterns or destruction. After performing in front of hundreds of people you feel you can now tackle life's little problems with a new strength of mind.

At the end of the day if you have won a medal so be it. Although the best part is the memories of that day which will last for ever.  Having made new friends, caught up with old ones, and had a great family day out.

Everyone can be a winner.  Next time it might be you. Be part of Team Spirit.


Number of Trophies Won
2022 (to date)
2021 2020
Gold 8 9 26
Silver 9 4 34
Bronze 9 5 17

2019
2018 2017 2016 2015
Gold 29 28 19 22 21
Silver 29 36 31 21 24
Bronze 31 29 22 24 20

2014 2013 2012 2011 2010
Gold 21 32 15 13 24
Silver 24 36 19 13 23
Bronze 19 36 16 15 21

2009 2008 2007 2006 2005
Gold 36 17 19 16 19
Silver 18 13 21 17 21
Bronze 28 20 23 10 14

Recent Results

17-Sep-22 Open ITF Individual Championships

Name Event Result
Caitlyn Sheridan
(Northampton Moulton)
Special Technique Gold
Roxana Vazdoaga
(Northampton Moulton)
Sparring Gold
Duran Asua
(Northampton Moulton)
Sparring Gold
Mr. R. Smith
(Raunds)
Sparring Silver
James Wilson
(Northampton Moulton)
Patterns Silver
Caitlyn Sheridan
(Northampton Moulton)
Patterns Silver
Alexander Jaruk
(Raunds)
Sparring Bronze
Herman Chernov
(Raunds)
Patterns Bronze
Herman Chernov
(Raunds)
Sparring Bronze

27-Mar-22 LTSI Championships

Name Event Result
Roxana Vazdoaga
(Northampton Moulton)
Sparring Silver
William Graves
(Northampton Moulton)
Sparring Bronze

05-Mar-22 GTUK British Individual Championships

Name Event Result
Kevin Parkes
(Northampton Moulton)
Sparring Gold
Benjamin Carter
(Raunds)
Special Techniques Gold
Hannah Carter
(Raunds)
Patterns Gold
Aleena Chowdhury
(Northampton Moulton)
Special Techniques Gold
William Graves
(Northampton Moulton)
Sparring Gold
Mr. J. Uylett
(Northampton Moulton)
Sparring Silver
Mr. D. Stagg
(Northampton Moulton)
Patterns Silver
Jaxon Timson
(Northampton Moulton)
Sparring Silver
Benjamin Carter
(Raunds)
Sparring Silver
Hannah Carter
(Raunds)
Sparring Silver
Jaxon Timson
(Northampton Moulton)
Patterns Bronze
Benjamin Carter
(Raunds)
Patterns Bronze
Zayan Chowdhury
(Northampton Moulton)
Sparring Bronze
Samuel Graves
(Northampton Moulton)
Sparring Bronze
Julius Gray
(Northampton Moulton)
Sparring Bronze

17-Oct-21 ITF Union Championships

Name Event Result
Alexis Timson
(Northampton)
Patterns Gold
Kelly Timson
(Northampton)
Sparring Silver
James Wilson
(Northampton)
Patterns Silver
Kelly Timson
(Northampton)
Patterns Bronze
Jaxon Timson
(Northampton)
Patterns Bronze
Jaxon Timson
(Northampton)
Sparring Bronze

16-Oct-21 GTUK Championships

Name Event Result
Mr. Sahil Ali
(Northampton)
Patterns Gold
Mr. A. Sandu
(Raunds)
Sparring Gold
Kelly Timson
(Northampton)
Patterns Gold
Adil Zaman
(Northampton)
Sparring Gold
Shayaan Ali
(Northampton)
Patterns Gold
Lucas Dyble
(Raunds)
Sparring Gold
William Graves
(Northampton)
Sparring Gold
David Vazdoaga
(Northampton)
Sparring Gold
Mr. Ryan Smith
(Raunds)
Patterns Silver
Kelly Timson
(Northampton)
Sparring Silver
Mr. Ryan Smith
(Raunds)
Sparring Bronze
Shayaan Ali
(Northampton)
Sparring Bronze

07-march-20 GTUK British Championships 2020

Name Event Result
Mr. R. Smith
(Raunds)
Sparring Gold
Alexis Timson
(Northampton)
Patterns Gold
Ben Carter
(Raunds)
Sparring Gold
Ben Carter
(Raunds)
Special Techniques Gold
Roxana Vazdoaga
(Northampton)
Sparring Gold
Mr. R. Smith
(Raunds)
Patterns Silver
Andrew Graves
(Northampton)
Patterns Silver
Andrew Graves
(Northampton)
Sparring Silver
Duran Asua
(Northampton)
Sparring Silver
Isabel Wright
(Northampton)
Patterns Silver
Jaxon Timson
(Northampton)
Patterns Silver
Kelly Timson
(Northampton)
Sparring Silver
Kevin Parkes
(Northampton)
Patterns Silver
William Graves
(Northampton)
Patterns Silver
Alexis Timson
(Northampton)
Sparring Bronze
Hannah Carter
(Raunds)
Patterns Bronze
Hannah Carter
(Raunds)
Sparring Bronze
Jaxon Timson
(Northampton)
Sparring Bronze
Kelly Timson
(Northampton)
Patterns Bronze
Reece Spicer
(Raunds)
Patterns Bronze

16-February-20 Northants Interclub 2020

Name Event Result
Mr. J. Uylett
(Northampton)
Sparring Gold
Mr. J. Uylett
(Northampton)
Breaking Gold
Dinithu DeSilva
(Northampton)
Patterns Gold
James Wilson
(Northampton)
Patterns Gold
James Wilson
(Northampton)
Sparring Gold
Suhail Dinarkhail
(Northampton)
Patterns Gold
William Graves
(Northampton)
Patterns Gold
Pooja Kekulawala
(Northampton)
Patterns Gold
Bailey Lewis
(Northampton)
Patterns Gold
Eddie Chan
(Raunds)
Patterns Gold
Lucas Dyble
(Raunds)
Patterns Gold
Courtney Ritson
(Raunds)
Patterns Gold
Ben Carter
(Raunds)
Sparring Gold
Ben Carter
(Raunds)
Special Techniques Gold
Adam Ouhab
(Northampton)
Sparring Gold
Marie Ouhab
(Northampton)
Sparring Gold
Roxana Vazdoaga
(Northampton)
Sparring Gold
Alexis Timson
(Northampton)
Sparring Gold
Kelly Timson
(Northampton)
Sparring Gold
Taylor Rentall
(Northampton)
Sparring Gold
Kevin Parkes
(Northampton)
Breaking Gold
Mr. R. Smith
(Raunds)
Sparring Silver
Ben Carter
(Raunds)
Patterns Silver
Adam Ouhab
(Northampton)
Patterns Silver
Marie Ouhab
(Northampton)
Patterns Silver
Jaxon Timson
(Northampton)
Patterns Silver
Jaxon Timson
(Northampton)
Sparring Silver
Kelly Timson
(Northampton)
Patterns Silver
Duran Asua
(Northampton)
Patterns Silver
Duran Asua
(Northampton)
Sparring Silver
Andrew Graves
(Northampton)
Patterns Silver
Sam Graves
(Northampton)
Patterns Silver
Sam Graves
(Northampton)
Sparring Silver
Kevin Parkes
(Northampton)
Patterns Silver
Caitlyn Sheridan
(Northampton)
Patterns Silver
Reece Spicer
(Raunds)
Patterns Silver
Reece Spicer
(Raunds)
Sparring Silver
Shayaan Ali
(Northampton)
Sparring Silver
Rayan Ouhab
(Northampton)
Sparring Silver
Manara DeSilva
(Northampton)
Sparring Silver
Suhail Dinarkhail
(Northampton)
Sparring Silver
William Graves
(Northampton)
Sparring Silver
Pooja Kekulawala
(Northampton)
Sparring Silver
Josh Dyble
(Raunds)
Sparring Silver
Lucas Dyble
(Raunds)
Sparring Silver
Emily Vincent
(Raunds)
Sparring Silver
Mr. R. Smith
(Raunds)
Patterns Bronze
Mr. S. Ali
(Northampton)
Sparring Bronze
Rayan Ouhab
(Northampton)
Patterns Bronze
David Vazdoaga
(Northampton)
Patterns Bronze
David Vazdoaga
(Northampton)
Sparring Bronze
Roxana Vazdoaga
(Northampton)
Patterns Bronze
Isabel Wright
(Northampton)
Patterns Bronze
Hannah Carter
(Raunds)
Sparring Bronze
Courtney Ritson
(Raunds)
Sparring Bronze
Adam Vincent
(Raunds)
Sparring Bronze
Brooke Vincent
(Raunds)
Sparring Bronze

23-November-19 - Open ITF Welsh Championships 2019

Name Event Result
Mr. J. Uylett
(Northampton)
Patterns Silver
Mr. J. Uylett
(Northampton)
Sparring Bronze

05-October-19 - GTUK British Individual Championships 2019

Name Event Result
Mr. J. Uylett
(Northampton)
Sparring Gold
Hannah Carter
(Raunds)
Patterns Gold
Kelly Timson
(Northampton)
Breaking Gold
Reece Spicer
(Raunds)
Patterns Gold
Reece Spicer
(Raunds)
Breaking Gold
Benjamin Carter
(Raunds)
Sparring Silver
Kelly Timson
(Northampton)
Patterns Silver
Dinithu De Silva
(Northampton)
Sparring Silver
Jaxon Timson
(Northampton)
Sparring Silver
Mr. J. Uylett
(Northampton)
Patterns Bronze
Mr. R. Smith
(Raunds)
Sparring Bronze
Mr. R. Smith
(Raunds)
Patterns Bronze
Hannah Carter
(Raunds)
Sparring Bronze
Kelly Timson
(Northampton)
Sparring Bronze
Jaxon Timson
(Northampton)
Patterns Bronze

21-July-19 - BUTL Open Competition 2019

Name Event Result
Mr. J. Uylett
(Northampton)
Sparring Gold
Mr. J. Uylett
(Northampton)
Patterns Bronze
Reece Spicer
(Raunds)
Sparring Bronze
 
Taekwondo Association Badges
Facebook Twitter YouTube